Get Adobe Flash player

ZÁSADY SPRÁVNÉHO SAUNOVÁNÍ

oddelovac
1. Před prvním vstupem do sauny je nutné se řádně osprchovat, omýt mýdlem a osušit.
2. Do prostor sauny se z hygienických důvodů vstupuje zásadně bez plavek! (Umělá vlákna mohou způsobit zapaření kůže a vznik vyrážky.) Používá se ručník, osuška nebo prostěradlo, které pod sebe pokládáte na lavičku.
3. Doporučená poloha pro saunování je poloha vleže na lavici, tím se tělo prohřívá rovnoměrně. Pokud jste nuceni v sauně sedět, doporučuje se chladit hlavu speciální saunovací čepicí, aby nedocházelo k nepříjemnému přehřátí. Pokud se saunováním začínáte, začínejte od spodních lavic, kde je teplota nižší.
4. Doba prohřívání je u každého zcela individuální. U dospělých je to 10-15 minut při teplotě 80-90 °C, u dětí (podle věku) 5-8 minut při teplotě 70-80 °C. Pokud začínáte pociťovat pocity nevolnosti či motání hlavy, přemístěte se níž, nebo prohřívání ukončete. Saunování musí být příjemné, není to soutěž, kdo vydrží déle.
5. Po saunování se každý osprchuje a ochlazuje se. Kdo se necítí na prudké snížení teploty pomocí studené vody, může se ochlazovat postupně od nejvzdálenějších míst směrem k srdci. Je nutné zchladit také hlavu a vyhnout se tak jejím bolestem a červenání.
6. Po zchlazení těla se pořádně otřete, zabalte do osušky či županu a relaxujte 10-15 minut.
7. Doplňujte tekutiny.
8. Tento cyklus opakujte několikrát, většinou je to 2-3x.
9. Celou proceduru saunování je vhodné zakončit alespoň 30 – ti minutovým relaxováním v odpočívárně.