Get Adobe Flash player

VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O SAUNOVÁNÍ

oddelovac
Sauna je název pocházející z finštiny a označuje lázeň v menší vyhřívané místnosti. Typické je střídání pobytu osob v prostředí s horkým suchým vzduchem s pobytem v chladu, ať už ve sněhu či ve studené vodě.
Saunování je činnost, která má pozitivní účinky na zdraví člověka. Přispívá k očistě těla - jak fyzické tak i psychické, vede k posílení imunity celého organismu. Pro regeneraci sil v sauně si vyhraďte alespoň 1,5 - 2 hodiny, jednou týdně.

K příznivým účinkům patří:

- podpora prokrvení tkání-  uvolnění svalového tonu, prokrvení pokožky
- posílení imunitního systému - zvýšení odolnosti hlavně proti nachlazení a virózám
- zvýšení vylučování odpadních látek z organizmu - pomáhá regeneraci a očistě těla a pomáhá předcházet celulitidě
- zlepšení dýchání
- posílení kardiovaskulárního systému pravidelným saunováním (saunování u závažnějších onemocnění srdce je však nutno konzultovat se svým lékařem)
Je však nutné dodržovat správný postup, a tím tyto účinky zvyšovat. Proto si zde zásady správného saunování připomeneme.
1. Před prvním vstupem do sauny je nutné se řádně osprchovat, omýt mýdlem a osušit.
2. Do prostor sauny se z hygienických důvodů vstupuje zásadně bez plavek! (Umělá vlákna mohou způsobit zapaření kůže a vznik vyrážky.) Používá se ručník, osuška nebo prostěradlo, které pod sebe pokládáte na lavičku.
3. Doporučená poloha pro saunování je poloha vleže na lavici, tím se tělo prohřívá rovnoměrně. Pokud jste nuceni v sauně sedět, doporučuje se chladit hlavu speciální saunovací čepicí, aby nedocházelo k nepříjemnému přehřátí. Pokud se saunováním začínáte, začínejte od spodních lavic, kde je teplota nižší.
4. Doba prohřívání je u každého zcela individuální. U dospělých je to 10-15 minut při teplotě 80-90 °C, u dětí (podle věku) 5-8 minut při teplotě 70-80 °C. Pokud začínáte pociťovat pocity nevolnosti či motání hlavy, přemístěte se níž, nebo prohřívání ukončete. Saunování musí být příjemné, není to soutěž, kdo vydrží déle.
5. Po saunování se každý osprchuje a ochlazuje se. Kdo se necítí na prudké snížení teploty pomocí studené vody, může se ochlazovat postupně od nejvzdálenějších míst směrem k srdci. Je nutné zchladit také hlavu a vyhnout se tak jejím bolestem a červenání.
6. Po zchlazení těla se pořádně otřete, zabalte do osušky či županu a relaxujte 10-15 minut.
7. Doplňujte tekutiny.
8. Tento cyklus opakujte několikrát, většinou je to 2-3x.
9. Celou proceduru saunování je vhodné zakončit alespoň 30 – ti minutovým relaxováním v odpočívárně.
10. Po celkové proceduře se doporučuje opláchnout bez použití mýdla a šamponů. Póry na těle se vlivem vysoké teploty roztáhnou a omytí prostředky by mohlo kůži podráždit.

Jak se správně saunovat

Podle počtu opakování střídání horka a chladu během saunování a zejména podle výsledného efektu možno rozlišovat tyto typy saunování:

1x iritační (dráždivé)
2x tonizující (povzbudivé)
3x relaxační (uvolňující)
4x inhibiční (útlumové)
5x exhaustivní (vyčerpávající)
6x rizikové - zde již nejde o správné saunování

Kdy se saunování nedoporučuje

- po nadměrně vyčerpávající fyzické nebo psychické námaze
- po vydatném jídle nebo nalačno
- po zápase u kontaktních sportů
- při akutním onemocnění (po viróze nebo zánětlivém onemocnění nejdříve 24 hodin po uzdravení)
- v těhotenství  (u žen, které jsou na saunu zvyklé je možné po domluvě s lékařem se saunovat do 4. měsíce)

Vhodné doplnění běhu saunování

Obvyklý způsob saunování lze doplnit některými úkony, které využívají dosažených fyziologických změn funkcí organizmu a vedou k jejich zvýraznění.
Automasáž využívá vzniklé prokrvení kůže a svalů k urychlení odvodu krve a lymfy se zplodinami metabolizmu. Automasáží se rozumí především mechanický tlak prsty nebo dlaněmi, proud tekoucí vody nebo tření textilní žínkou, masážním kartáčem apod. Vhodným doplněním k sauně je i následná masáž po předešlém prohřátí organismu.
Dechové cviky (tzv. respirační gymnastika) se využívají hlavně během saunování dětí. Jedná se především o nácvik výdechu a uvolnění hrudníku. Cvičení vede k účinnějšímu dýchání nosem.
Insolace je jednorázové časově omezené ozáření ultrafialovým zářením. V zimě nahrazuje sluneční svit. Napomáhá k tvorbě vitamínu D, který je důležitý pro ukládání vápníku do kostí.
Inhalace je spojena s parním nárazem při polevu horkých kamenů vodou s přísadou éterických olejů.

Pitný a jídelní režim

Pitný režim se uplatňuje podáním vhodného nápoje nejlépe ještě před cestou do sauny. Během pobytu v prohřívárně se nepije, proto je nutné dbát po saunování o náhradu vody, minerálů (zejména K), jakož i vitamínu C ztracených pocením. Po ukončení saunování je potřeba vyrovnat některé změny vnitřního prostředí organizmu, které se projevují zejména hladem a žízní. Nejvhodnější na doplnění tekutin jsou přírodní ovocné šťávy, mošty, minerálky, bylinkové čaje obohacené o vitamíny, či jiné nealkoholické nápoje. Nevhodné jsou přeslazené nápoje. K jídlu jsou vhodné různé zeleninové či ovocné saláty, jogurty, sýry či lehká jídla s drůbeží a rybou. Nedoporučují se uzeniny a tučná jídla. Záleží na osobních chutích saunujících.
Do sauny by se nemělo chodit s plným žaludkem, ale ani nalačno. Přílišné přesycení může vyvolat neočekávané těžkosti, které zkazí požitek ze saunování.